זו נועה לב וכשם משפחתה כן היא. כולה לב אחד גדול, רך ואדיב. לא מזמן היא נפרדה מהגננת האהובה ומפינת הבובות, לקראת פרק חדש בחייה – כיתה א'. זוכרים את המעבר לכיתה א'? זו תקופה כה משמעותית ומרגשת, המהולה בחששות, אי וודאות וציפייה אין קץ!

כהורים אנחנו עושים כל מה שביכולתנו כדי להעניק לזאטוטים הקטנים שלנו את התשתית, עליה הם יוכלו לפרוח ולממש את עצמם. זו משימת חיים הנמשכת יום יום, שעה שעה. בין שלל המשימות והמטלות, לא תמיד נזכור לעצור ולתעד. בשביל זה אני כאן. כדי להזכיר לכם שתקופת המעבר לגן, לבית הספר או לתיכון, היא אחת התקופות המרגשות והמעצבות בחיי הילד. תקופה הראויה לתשומת לב מיוחדת, לצילום ולמזכרת.   

 

 

לנצח אזכור את בלהה, הגננת שלי בגן חובה במרכז קליטה 'אושיות' ברחובות. בזכותה למדתי להחזיק מכחול ביד ולצייר את הרגשות שלי – שמש חייכנית או עננים, פעם קודרים, פעם בהירים. בזכות בלהה השאלתי את ספר הספרייה הראשון שלי 'בייגלה'. לימים ובהזדמנות הראשונה, רצתי לקנות את הספר עבור הבן שלי והתיישבתי לספר לו על כלב התחש הארוך, בערגה שאין לה תחליף. כך זה כשאנו מעניקים חיים חדשים לזיכרונות העבר המקננים בנו. מעניין מה היה הספר הראשון שקראתם? זוכרים?  

ספרים יוצרים זכרונות אך מעבר לכך – הם יוצרים מציאות, המחלחלת עם השנים והופכת להיות חלק מאיתנו, מהעולם הפנימי ומהסיפור שלנו. 

לכן, חשוב שנאמץ לחיקנו ספרים טובים עם דמויות מעוררות השראה ואיורים רכים ושובי לב.    

אני נוהגת להקריא לילדיי ספרים בהם הדמות הנשית היא עצמאית וחכמה, כזו שחולמת וגם מגשימה. אגב לאחרונה תוכלו לראות יותר ויותר ספרים המאירים את תרומתן הייחודית של נשים לחברה כולה. תוכלו למצוא סיפורים כאלו בסדרה המצוינת "קטנות גדולות" של איסבל סנצ'ס וגארה, המספרת על חייהן של נשים דגולות כמו אמיליה ארהרט, ג'יין אוסטן, מארי קירי שהיו פעם ילדות עם חלום והחליטו באומץ רב ללכת בעקבותיו למרות כל הקשיים שנקרו בדרכן. 

אם אהבתם את הרעיון, תמצאו על המדף גם את ספריה של קייט פנקהרסט "סיפורן של נשים מופלאות שעשו היסטוריה" ו"סיפורן של נשים מופלאות ששינו את העולם". סדרה נוספת לילדים הבוגרים היא "סיפורים לפני השינה לילדות מורדות" של אלונה פאווילי ופרנ'צסקה קוואלו. כל עמוד בספר מוקדש לאישה אחרת שהטביעה חותם. בהחלט מרשים ומעניין, לא רק לילדות וכך נוכל לגדל כאן דור של נשים מצליחות, אמיצות ומאושרות יותר! נועה לב – את ביניהן 🙂  

כי הסיפור של נועה הוא למעשה הסיפור של כולם, רצוף מעברים וצעדים קטנים בשביליי ההתבגרות. באמצע הדרך, כשהם יפתחו את התרמיל שהעמסנו על גבם, מה הם ימצאו בו? כולנו יודעים שספרים מפתחים את הדמיון אבל האם ידעתם שדמיון מפתח את תחושת המסוגלות? זו הרוח הנושבת במפרשי הנפש ומאפשרת לנוע, לשנות, לחתור ולהגשים.

 וולט דיסני הטיב לבטא את זה בפשטות: "If you can dream it, You can do it"  

 

באהבה ובהצלחה, 

לין 

 

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד