לינה טסלר כהן - צילום פורטרטים

ניפוץ מיתוסים: צילומי תדמית לא חשובים

בניגוד למנהלים ובכירים רבים, המבינים את חשיבותו של הפן הויזואלי ומשקיעים בצילומי תדמית מקצועיים באופן קבוע, עדיין ישנם בעלי עסקים רבים המפחיתים מערכם של צילומים אלו.

 

הנחת המוצא שלהם היא שהידע והכישורים מדברים בעד עצמם והנראות איננה פקטור. "צילומי תדמית לא חשובים. הידע שלי חשוב", "לא אכפת למנהלים שלי איך אני נראה, העיקר שאני עושה את העבודה", "המוח שלי חשוב. לא הלוק", "אני עוסקת בהצלת חיים. לאף אחד לא אכפת איך אני נראית". נשמע מוכר? אולי גם אתם חושבים כך? לא נורא חברים אהובים, הפוסט הזה מוקדש כדי לנפץ את המיתוס המתעתע הזה אחת ולתמיד, ולהסביר למה כדאי להתנהל אחרת. 

 

בעולם העסקי, לנראות ולרושם הראשוני יש משקל כבד. הפן הויזואלי ניצב בבסיס תהליכי התפיסה שלנו והוא חלק דומיננטי בתהליכי קבלת החלטות. אלו החלטות? החלטות שלנו והחלטות של אחרים לגבינו, באשר למידת כשירותנו לתפקיד, מידת האטרקטיביות שלנו, יכולת ההתאמה וההשתלבות שלנו בצוות ועוד.  

 

כל הסיפור התחיל מאבותנו הקדמונים. זהו פן הישרדותי מובהק שנותר בנו עד היום, כדי שנבין מי נגד מי. חוש הראייה הוא החוש המפותח והחשוב ביותר לבני האדם, בעזרתו אנו מודעים לשינויים בסביבתנו הפיזית ויודעים כיצד להתאים את התנהגותנו כדי להתמודד באופן בטוח. האם האדם שאני רואה בתמונה הוא חבר פונטציאלי או אויב? מה טיבו? האם אפשר לסמוך עליו? האם כדאי לעשות עסקים איתו? או שהוא משדר חוסר אמינות ורצינות? 

 
איך זה קורה? מסתבר שכולנו צלמים ואפילו לא צריך סטודיו. העיניים הן מצלמות משוכללות שהתברכנו בהן, הקולטות אור, ממקדות ומתמירות אותו לאותות עצביים. האותות האלו מגיעים לקורטקסט הראייה שנמצא באונות העורף במוח שלנו. באזור הזה מתבצע עיבוד של כל המידע החזותי שנחשפנו לו, המועבר גם לאזורים נוספים במוח וביחד מתעצבת לה החוויה החושית שלנו לאותו הרגע שאנו עדים לו.
 
 
החוויה החושית שהתעצבה באמצעות מערכת הראייה והזיכרון החזותי, משפיעה על הרגשות, התפיסה והדימוי שלנו על הסביבה ועל עצמנו.  

 

מכאן נובע שלנראות יש השפעה על הרגש שלנו כלפי האחר והרגש כידוע הוא מרכיב קריטי בתהליך קבלת החלטות. 

אנו מסיקים על הזולת דרך הנראות הכללית שלו ודרך הפרטים קטנים, הבעות פנים, הרקע, המיקום, הצבעים, סגנון הלבוש, התסרוקת, נתוני גוף למיניהם כגון סימטריה ואסתטיקה למשל רוחב הכתפיים, טיפוח הציפורניים ועוד.

תוך שניות אנו מבצעים הערכה ושיפוט על מידת האטרקטיביות של האחר, הנאמנות, התעוזה, האגרסיביות, היציבות, היצירתיות ופרמטרים רבים נוספים.

אם קבלת ההחלטות שלנו נשענת באופן משמעותי על ההיבט הויזואלי, האם לא שווה שנתחיל להשקיע בו? 

נהוג לומר שהתמונות חשובות אבל 'תוכן הוא המלך'. 'תוכן הוא המלך' אבל ללא תמונה הולמת – המלך הוא עירום! ואף אחד מאיתנו לא רוצה להתהלך עירום ברחבי הרשת הדיגיטלית. 

 

במיוחד מאז שהקורונה נכנסה לחיינו ועברנו לאונליין ולזום, אנחנו מתקשרים יותר ויותר באופן ויזואלי. כולם מעלים תמונות לרשתות החברתיות והיצף המידע הוא אדיר. יחד עם זאת משאבי הקשב שלנו הולכים ומתדלדלים וקשה לנו להתמודד עם עומס המידע והויזואל המקיף אותנו.  

נוכל לצלוח זאת ע"י סיפור. סיפור בתמונות. 

סיפורים עוזרים לנו לארגן את ה'מידע' ל'ידע'. תמונות המספרות סיפור יטביעו את חותמן ויגעו בנו ובקהל היעד שלנו. הן יגרמו לו להכיר אותנו, להתחבר אלינו, לסמוך עלינו ולרצות בקרבתנו. 

לא בכדי המרכיב הויזואלי הוא הדומיננטי בנכסים הדיגיטליים וברשתות החברתיות ולכן חברות התקשורת משקיעות סכומי עתק בקידום טכנולוגיות ויזואליות המאפשרות לנו לחוות תמונות וסיפורים בדרכים מגוונות, ואלו זוכות לויראליות ומעורבות רבה יותר.  

תמונות המעבירות את המסרים הדרושים לקידום מקצועי הן נכס שיווקי תוצר של תכנון אסטרטגי. אלו תמונות המבטאות את החוזקות ועוקפות, מגמדות או הופכות את החולשות שלנו ליתרונות. בהקשר לכך, צילומי תדמית חיוניים במיוחד לאנשים שיש פער משמעותי בין כישוריהם הגבוהים לבין האופן בו הם נתפסים ע"י הסביבה. 

סיפורים ויזואליים הם ללא ספק עוצמתיים ובעלי השפעה בתהליכי מיצוב ומיתוג, הן בפני הלקוחות והן בפני הקולגות, בעבודה הנוכחית או הבאה. לא משנה מה המקצוע שלכם, אתם תמיד פועלים במרחב מול אנשים, מעסיקים, לקוחות ומתחרים. מיותר לציין שפוליטיקה פנים-ארגונית לא פוסחת על שום תחום, כך שאינכם לבד בזירה. דעתם של אחרים חשובה. הידע והכישורים אינם מספיקים כדי לבסס תדמית להתפתחות מקצועית בימינו.

לסיכום: 

  • ידע איננו מספיק, יש ממנו בשפע. חשוב יותר להבין מיהו האדם שלפנינו.  
  • מערכת הראייה מפעילה את הרגשות שלנו ומעצבת את התפיסה שלנו על הזולת. איזו תדמית תרצו לשדר? 
  • הרגש הוא מרכיב קריטי בתהליכי קבלת החלטות. איזה רגש תמונת הפרופיל שלכם מעוררת? האם הרגש הזה מטיב אתכם? 
  • אנחנו חיים בעידן ויזואלי בו משאבי הקשב הינם מוגבלים. אנשים מייחסים פחות תשומת לב לטקסטים ויותר תשומת לב לתמונות.
  • סיפור בתמונות עוזר לאנשים להבין במה מדובר, להתחבר ולהרגיש.
  • תמונות תדמית שיספרו את הסיפור העסקי שלכם, יגרמו לאחרים להכיר אתכם טוב יותר, להתחבר ולסמוך עליכם ובכך יתמכו בהצלחה שלכם.
  • כאשר ישנו פער בין מידת הכישורים לאופן בו אתם נתפסים ע"י אחרים, ויזואל הוא כלי אולטימטיבי שיבטא אתכם באופן שאתם ראויים לו.

אשמח לשמוע מה דעתכם? האם לדעתכם צילומי תדמית יוכלו לעזור לכם? 

מזמינה אתכם לקרוא מידע נוסף על צילומי פורטרט עסקי בפוסט פורטרט – מהו? 

הפוסט פורטרט פוליטי – התהליך האסטרטגי ממחיש מצוין כיצד פוליטיקאים מתייחסים לצילומי תדמית ואיזו השקעה כבירה הם עושים כדי לדייק את התדמית לתמיכה ביעדיהם הפוליטיים.  

 

 

מעוניינים להצטלם?

חייגו לייעוץ והזמנת צילומים

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד